Speciál o pravidlech I: První hod.

You must follow rules grunge rubber stamp on white, vector illustrationV těchto pravidelných speciálech budeme podrobně rozebírat jednotlivé prvky pravidel. Představíme si konkrétní body oficiálních pravidel, ukážeme si je na příkladech a vysvětlíme proč byla vymyšlena právě takhle.

V prvním díle se zaměříme na úvod hry. Na začátku má tým, který je v držení míčku, k dispozici pouze jeden hod. Proč? Už je to víc než 10 let, kdy toto pravidlo napsala parta kolem Billa Gainse. Pro přesné vysvětlení jsme se obrátili právě na kolegy z USA, kteří nám mile rádi vyhověli.

Naše pravidla se snažíme vylepšovat každým rokem. Už je to víc než 10 let, kdy jsme je sepisovali, konkrétně tohle je tam ale od samého začátku.

 

Jak čas plyne, tak už si nevzpomenu na všechny ty debaty a diskuze, které šly kolem tohoto pravidla, ale hlavním důvodem jeho zavedení bylo to, že jsem nechtěli zvýhodnit první tým. Ten by se v případě 100% úspěšnosti v prvním „tahu“ dostal do vedení už o 3 kelímky (2 úspěšné hody + 1 hod navíc), aniž aby se k hodu dostal soupeř, což se nám zdálo jako velká výhoda. Pro tým, který začíná, už to není tak bolestivé, pokud svůj úvodní hod promění. Možná nejlepší způsob jak shrnout naše myšlení je fakt, že se nám to prostě zdá víc fér.

Na níže přiloženém videu se na onu situaci můžete podívat. Tým Standing Ovation, který mimochodem celou světovou sérii vyhrál, je na začátku hry v držení míčku a k dispozici má jeden hod.

 

Start a Conversation

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *